NEXTalks I: Morton Subotnick + Lillevan

STREDA 22.11. 17.00, A4

Prvá zo série prezentácií umelcov na tohtoročnom festivale NEXT, ktorí budú hovoriť o východiskách svojej tvorby. Vstup voľný.

Americký skladateľ Morton Subotnick je bezpochyby jedným z pionierov elektronickej hudby. Autor kultovej skladby Silver Apples of The Moon stál v 60. rokoch za inováciami v rámci elektronickej hudby a stojí za nimi dodnes. Má na svedomí zrod San Francisco Tape Music Center, kam sa chodili inšpirovať aj psychedelické kapely, spoluzakladal California Institute of the Arts, učil na legendárnej Mills College a New York University. Jeho kompozície prekypujú prekvapivými kontrapunktami, pulzujúcimi komplexnými rytmami a psychedelicky farebným zvukom legendárneho modulárneho syntetizátora Buchla, ktorý pomáhal vyvíjať.
http://www.mortonsubotnick.com/

V Nemecku žijúci videoartový vizionár, animátor a mediálny umelec Lillevan sa preslávil už koncom 90. rokov ako člen dua Rechenzentrum. Vystupoval a spolupracoval s mnohými umelcami zo širokého žánrového spektra, od opery po vizuálne umenie a inštalácie, od electronického experimentovania a minimalu po tanečnú a klasickú hudbu; vystupoval a vystavoval po celom svete a na významných festivaloch umenia nových médií.
http://www.lillevan.com/